رئیس‌جمهور در همایش ملی روز شوراها و دیدار با روسای شورای شهر و روستای کشور؛

شوراها در چابک و فعال‌سازی شهرداری‌ها نقش‌آفرین باشند

 

 

 

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز _شنبه، نهم اردیبهشت‌ماه_ در همایش ملی روز شوراها، شوراها را نماد روشن مردم‌سالاری دینی و تحقق اراده مردم دانست و بر حمایت تمام‌قد دولت از این نهاد مدنی تاکید کرد.
وی افزود: شوراها هم ریشه در فرهنگ و مبنای دینی و قرآنی دارند و هم در قانون اساسی به امر شورا، تدبیر و خرد جمعی توجه ویژه شده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به نقش چهار عنصر اصلی شکل‌گیری امت خاطرنشان کرد: امت از چهار ویژگی هدفدار بودن، امام و مقتدا داشتن، حرکت و پویایی برخوردار است و توقف و ایستایی در آن راه ندارد.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی همه نهادها برخاسته از رأی و اراده مردم است، ادامه داد: از افتخارات جمهوری اسلامی این است که مبتنی بر اراده مردم و رأی عمومی است و مجموعه دولت و ملت و شوراها دارای یک مقصد و مقصود هستند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه شوراها به عنوان مجمعی از فرهیختگان، برجستگان و نمایندگان مردم ظرفیت عظیم و بی‌بدیلی دارند که می‌توانند کارهای بسیاری انجام دهند، اظهار کرد: شوراها با مردم و لایه‌های اجتماعی در ارتباط هستند و خواست و نیاز مردم را به خوبی می‌شناسند و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات را می‌دانند.
وی افزود: مجلس برخاسته از رأی مردم است و جایگاه خود را دارد، اما شوراها نیز می‌توانند زمینه و بستر بسیاری از قوانین و تصمیمات را فراهم کنند، چرا که از نظام مسائل شهر و روستا و تنگناهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آگاه هستند.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به ایرادات توسعه‌یافتگی در برخی کشورها اظهار کرد: امروز بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در حوزه اقتصادی و تولیدی پیشرفت کرده‌اند، اما ممکن است در مسائل اجتماعی، اخلاق و معنویت موفق نباشند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال‌های پس از انقلاب اسلامی کارهای زیادی انجام شده است، گفت: همچنان کارهای زیادی باید انجام شود، لذا نیازمند کار جمعی و مشارکت عمومی هستیم و بهترین مسیر برای فعال کردن و نقش دادن هرچه بیشتر به مردم، نهاد شوراها است.
وی با اشاره به نقش شوراها در تصمیم‌گیری‌های کلان گفت: مدیریت شهری و روستایی ابعاد مختلفی دارد که یک بخش آن خدمات عمومی است و شوراها باید در سایر حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و رفع آسیب‌های اجتماعی که مردم را رنج می‌دهد نیز نقش‌آفرین باشند.
آیت‌الله رئیسی از شوراها خواست که تلاش کنند، شهرداری‌ها به سازمانی چابک و فعال تبدیل شوند و ادامه داد: اگر کسی برای اشتغال به شوراها مراجعه می‌کند و اعضای شوراها نسبت به او احساس مسئولیت می‌کنند، به همین اندازه باید برای همه مردم و کشور نیز احساس مسئولیت کنند.

 

گفتنی است آقایان حسین ناظمی رئیس شورای شهر آران و بیدگل و جواد توحیدی راد رئیس شورای استان در این دیدار حضور داشتند.

 

فعالیت اصلی پرتو کویر

در کانال تلگرام و اینستاگرام و ایتا و روبیکا

با آدرس: parto_kavir@