جمعیت آران و بیدگل

جمعیت آران و بیدگل

شهرستان آران و بیدگل ۱۲۳ هزار و ۱۶۹ نفر جمعیت دارد

کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل گفت: ۱۳ هزار و ۹۸۷ نفر در شهرستان آران و بیدگل سالمند هستند که ۱۱.۴ درصد از جمعیت کل شهرستان را تشکیل می دهند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از آران و بیدگل، منیره سعیدی در نشست شورای راهبردی سلامت در فرمانداری آران و بیدگل گفت: شهرستان آران و بیدگل بر اساس آخرین اطلاعات سامانه یکپارچه بهداشت(سیب)، ۱۲۳ هزار و ۱۶۹ نفر جمعیت دارد. کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل افزود: از این تعداد ۱۳ هزار و ۹۸۷ نفر سالمند(بالای ۶۰ سال) هستند که ۱۱.۴ درصد از شهروندان آران و بیدگلی را تشکیل می دهند. سعیدی در ادامه بیان داشت: شاخص استانی سالمندان ۱۳ درصد است و این شهرستان به نسبت، جوان تر از میانگین سنی استان اصفهان است.

 

کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل تصریح کرد: درصد سالمندان شهرستان آران و بیدگل طی ۱۵ سال اخیر حدود ۲ برابر شده است که این موضوع ناشی از افزایش سن امید به زندگی (از ۵۴ سال به ۷۴ سال) و همچنین کاهش نرخ باروری به عدد ۱.۷ است. سعیدی ادامه داد: در شرایط فعلی اگر اقدامی جهت افزایش نرخ باروری و فرزندآوری صورت نگیرد، ظرف ربع قرن آینده، از هر سه شهروند یک نفر سالمند خواهد بود.

 

از سوی دیگر علاوه بر لزوم توجه به برنامه فرزندآوری و ارتقای شاخص باروری کلی، بایستی در زمینه ارتقای شاخص های تندرستی و سلامت سالمندان در سطح شهرستان اقدام شود. کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل تصریح کرد: در حوزه ارزیابی و شیوع بیماری های غیر واگیر شهرستان، ۳ هزار و ۱۲۵ نفر مبتلا به دیابت، ۵ هزار و ۴۲ نفر مبتلا به پرفشاری خون و یک هزار و ۷۱ نفر مبتلا به افسردگی و اختلالات روحی روانی هستند.

 

منیره سعیدی اظهار داشت: همچنین ۶ هزار و ۴۹ نفر معادل ۴۳.۲ درصد از سالمندان این شهرستان مبتلا به اضافه وزن و یا چاقی هستند و تعداد ۳۰۲ سالمند شهرستان در طبقه بندی سالمندان بسیار پرخطر (ناتوانی حرکتی و سکونت فردی و بیماری صعب العلاج و...) قرار دارند. وی افزود: این آمار ضرورت مداخلات و ارتقای هماهنگی های بین سازمانی بمنظور ارائه حمایت های اجتماعی، معیشتی، اقتصادی، بهداشتی و درمانی و توانبخشی سالمندان بسیار پرخطر شهرستان آران و بیدگل را می رساند.

 

خبرنگار: روح اله باقری

 

فعالیت اصلی پرتو کویر

در کانال تلگرام و اینستاگرام و ایتا و روبیکا

با آدرس: parto_kavir@