ترک اعتیاد در کاشان و آران و بیدگل

تعداد ۶۲ مرکز درمان و ترک اعتیاد در کاشان و آران و بیدگل فعال هستند

در راستای هفته مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر،معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان از فعالیت ۶۲ مرکز ترک اعتیاد در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل خبر داد.

دکتر عباس آزادی گفت: این مراکز شامل 3 مرکز دولتی و 59 مرکز خصوصی در شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل می باشد.
 
وی افزود: تعداد 11 مورد از مراکز فوق در شهرستان آران و بیدگل و حومه و 51 مرکز در شهرستان کاشان می باشد همچنین یک مرکز مشاوره رفتاری در مرکز گلابچی کاشان به مددجویان خدمات پیشگیری از رفتارهای پر خطر، مشاوره ای و درمانی ارائه می کند.
 
دکتر آزادی برقراری ارتباط با مصرف کنندگان، آموزش، اطلاع رسانی و مشاوره با افراد پرخطر، آموزش و اطلاع رسانی به سایر افراد مرتبط با معتادان پرخطر ، مشاوره و نمونه گیری بیماریهای HIV، هپاتیت و دیگر بیماریهای ویروسی ، ارائه خدمات حمایتی  شامل مشاوره روانشناسی و روانپزشکی، خدمات پرستاری، خانواده درمانی و گروه درمانی را از جمله خدمات این مراکز  برشمرد.
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان بیان کرد: تعرفه جهت درمان با متادون ، شربت اپیوم و بوپرنورفین در مراکز درمانی دولتی تحت پوشش خدمات بیمه ای است.
 
وی گفت: پرداخت هزینه کم برای درمان اعتیاد در مقایسه با هزینه های زیاد مصرف مواد مخدر و همچنین درمان نگهدارنده و پایدار با استفاده از مواد جایگزین از مزایای درمان معتادان در این مراکز است.
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان از راه اندازی 11 مرکز جدید در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل طی دو ماه آینده خبر داد و خاطر نشان کرد در مراکز ترک اعتیاد تیمی متشکل از یک پزشک عمومی دوره دیده و یا یک روان پزشک به همراه پرستار و روانشناس دوره دیده و  مددکار اجتماعی  فعالیت داشته و بیماران را تحت درمان قرار می دهد.
دکتر آزادی گفت: رعایت قانون اجرای پروتکل های درمانی و نحوه مصرف مواد جایگزین و نگهدارنده از جمله قرص و شربت "متادون"، شربت اپیوم  و قرص " بوپرنورفین " تحت نظر پزشک مراکز الزامی است.
وی تاکید کرد: بازدیدهای میدانی به صورت دوره ای توسط کارشناسان نظارت معاونت درمان از این مراکز انجام می شود و در صورت مشاهده تخلف و عدم رعایت قوانین و پروتکل ها، پرونده مراکز به کمیته استانی نظارت بر مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب ارجاع و در خصوص آن مرکز تصمیماتی اتخاذ می گردد.
به گفته معاون درمان دانشگاه، آگاه سازی و اطلاع رسانی مستمر و مداوم در خصوص عوارض خانمان سوز مواد مخدر بویژه مخدرهای صنعتی از طرف خانواده ها و در اجتماع بسیار موثر و سازنده است چرا که والدین باید به یاد داشته باشند که فرزندان از رفتار آنها بیش از گفتارشان الگو می گیرند.
وی همچنین فعالیت مراکز ترک اعتیاد را در کاهش آسیب های فردی اجتماعی معتادان و جلب رضایت آنان و خانواده هایشان موفقیت آمیز دانست و گفت : کاهش آسیب های فردی ، اجتماعی ، بهداشتی ، اخلاقی ، روحی و روانی و حمایت خانواده از جمله مزایایی است که شامل حال مددجویان مراکز درمان اعتیاد این شهرستان می شود .
دکتر آزادی در پایان عزم ملی برای کاهش تقاضا و مصرف مواد مخدر در بین جوانان را ضروری دانست و از اولیا و مربیان خواست با اجرای برنامه های منسجم و کاربردی در این زمینه بیش از پیش کوشا باشند.

✓خبرگزاری آران و بیدگل - پرتو کویر