آلودگی هوای کاشان و آران و بیدگل

وضعیت وخیم آلودگی هوای کاشان و آران و بیدگل / هوای کاشان در وضعیت خطرناک قرار گرفت

شاخص کیفیت هوای کاشان صبح امروز دوشنبه ۴ تیرماه وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان کاشان با بیان اینکه پدیده غالب این روزها تا جمعه ادامه دار خواهد بود، خاطرنشان کرد: وزش بادهای نسبتا شدید تا شدید و پدیده گرد و خاک است در سال‌های گذشته به واسطه خشکسالی‌های متمادی، چسبندگی بافت خاک و رطوبت خاک کاهش یافته است.

وی گفت: این موضوع علاوه بر توسعه و اضافه شدن کانون‌های تولید گرد و خاک بر مناطق متاثر بر کاشان و آران‌ و بیدگل، آستانه حرکت این ذرات نیز به شدت کاهش یافته یعنی با سرعت پایین تر باد ذرات در هوا به حرکت در می‌آیند.

ارغوانی ضمن اشاره به تشدید آلودگی هوا در سال‌های گذشته تاکنون تصریح کرد: در سال‌های جاری مخاطره آلودگی هوا گوی سبقت را از دیگر مخاطرات جوی ربوده و رخدادهای پر خطر مانند سیل و گرما را در درجه چندم بحران های جوی منطقه تقلیل داده است.

 

علت وضعیت هوای این روزهای منطقه کاشان و آران وبیدگل؟

 پدیده غالب این روزها که حداقل تا جمعه ادامه دار خواهد بود؛ وزش بادهای نسبتاشدید تا شدید و پدیده گرد و خاک است که در سال‌های گذشته بواسطه خشکسالی‌های متمادی؛ چسبندگی بافت خاک و رطوبت خاک کاهش یافته و این موضوع علاوه بر توسعه و اضافه شدن کانون‌های تولید گرد و خاک بر مناطق متاثر بر کاشان وآران‌وبیدگل، آستانه حرکت این ذرات نیز به شدت کاهش یافته یعنی با سرعت پایین تر باد ذرات در هوا به حرکت در می آیند.

 در سال‌های جاری مخاطره آلودگی هوا گوی سبقت را از دیگر مخاطرات جوی ربوده و رخدادهای پر خطر مانند سیل و گرما را در درجه چندم بحران های جوی منطقه تقلیل داده است.

برنامه ریزان و مجریان چنانچه اقدامات پیشگیرانه جهت سازگاری، تعدیل و حتی مهندسی آب و هوایی نسبت به این مخاطرات انجام ندهند آمار آسیب های جسمی، اقتصادی و اجتماعی غیردقابل کنترل خواهد شد.

✓خبرگزاری آران و بیدگل - پرتو کویر